fbpx
Skip to content Skip to footer

Komunikacja lekarza weterynarii z opiekunem kluczem do sukcesu terapeutycznego zwierzęcia

Na studiach przyszli lekarze karceni są za używanie prostego języka codziennego użytku. Doceniane jest za to stosowanie języka fachowego, znajomość medycznych określeń (często po łacinie), konkretnych nazw struktur czy organizmów. W środowisku wewnątrzweterynaryjnym w rozmowach z kolegami i koleżankami po fachu dla zachowania precyzji oraz lepszego zrozumienia używany jest język medyczny.

Warto jednak pamiętać, że klienci często nie mają na co dzień nic wspólnego z medycyną. Niejeden opiekun dziwi się, słysząc, że jego zwierzę ma trzustkę, dopytują oni co to rzepka lub gdzie pies ma kolano. Są to naturalne wątpliwości, wynikające z nieznajomości tematu, którym lekarze nawet tuż po studiach żyją przez wiele lat i uważają go za oczywisty.

Wielu lekarzy chcąc brzmieć bardziej profesjonalnie w rozmowach z opiekunami używa bez wcześniejszego wyczucia klienta nadmiaru medycznych sformułowań, co w efekcie prowadzi do niezrozumienia przez opiekuna tematu oraz gorszych wyników klinicznych leczenia.

Warto pamiętać, że tylko opiekun, który rozumie problem, często złożony i skomplikowany, ma w sobie motywację do przejścia przez niejednokrotnie bardzo żmudny proces leczenia.

Częsty błąd związany z brakiem jasnego i prostego wytłumaczenia z jakimi patologiami wiąże się dany stan kliniczny powoduje, że opiekunowie wychodząc z kliniki wiedzą tylko, że mają podawać 4 rodzaje tabletek i przyjść za tydzień, a zapytani przez bliskich, co dzieje się ich pupilowi i dlaczego akurat takie, a nie inne leki mają podawać, nie są w stanie odpowiedzieć na te pytania i pojawia się u nich frustracja.

Jest to jeden z powodów, dla których medycyna alternatywna oraz niezweryfikowane metody paramedyczne zyskują obecnie coraz więcej zwolenników. Oferują one często szybkie i proste wytłumaczenie, które jest łatwe do zrozumienia i daje opiekunom szansę poczucia się pewnie i jasno w sytuacji, w której znalazło się ich zwierzę.

Ma to wpływ na to, że oferowane specyfiki, często szkodliwe i niesprawdzone, podawane są ze znacznie większym zaangażowaniem od nawet najnowocześniejszych leków weterynaryjnych. Wynika to z tego, że bez odpowiedniej komunikacji opiekun nie jest w stanie docenić wiedzy medycznej lekarza oraz proponowanych rozwiązań, jeśli ich odpowiednio nie zrozumie.

Porozmawiajmy! – bezpłatna konsultacja

Czas trwania: 15-30 minut
Podczas rozmowy zapytamy o to, z czym borykasz się Ty lub Twój zespół. Dzięki temu dopasujemy do tych potrzeb tematykę, narzędzia oraz eksperta. 

  Naszą misją jest podnoszenie jakości życia zespołów weterynaryjnych.

  Adres

  Clinic Invest
  ul. Jarzębinowa 24
  11-034 Stawiguda

  Kontakt

  +48 787 071 953

  Vethink © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone