fbpx
Skip to content Skip to footer

Komunikacja lekarza weterynarii z opiekunem kluczem do sukcesu terapeutycznego zwierzęcia

Należy też pamiętać, że czasy, kiedy biały fartuch i tytuł lekarza wzbudzały dostateczny szacunek oraz zaufanie, wynikające z samej pełnionej funkcji, odchodzą już do przeszłości. Aktualnie w całym sektorze usług, w tym w medycynie weterynaryjnej dominuje model partnerski, zakładający równe stosunki między opiekunem a lekarzem oraz gwarantujący współpracę w leczeniu zwierzęcia. Aby sprostać tym wyzwaniom model komunikacji weterynaryjnej przechodzi obecnie swoistą rewolucję, a świadomość potrzeby doskonalenia umiejętności miękkich, umożliwiająca utrzymanie odpowiedniej renomy na rynku weterynaryjnym zyskuje coraz większe grono zwolenników.

Do najpopularniejszych czynników wymienianych przez lekarzy weterynarii wpływających na nieefektywną komunikację z opiekunem zwierzęcia należą:
 • Brak czasu – zbyt krótkie wizyty, zbyt wielu pacjentów przyjmowanych w ciągu dnia,
 • Przepracowanie – skutkujące brakiem możliwości skupienia się i odpowiedniego zaangażowania w pojedyncze przypadki,
 • Stres, powodujący u wielu lekarzy osłabienie uczuć tj.: współczucie. Brak okazywania właścicielom empatii w trudnej sytuacji choroby pupila prowadzi u wielu do poczucia niezadowolenia z usługi weterynaryjnej.
 • Problem z przekazywaniem informacji ze strony klienta – często sprzeczne informacje przekazywane np. przez dwóch właścicieli obecnych na wizycie, niepełne informacje, wstyd właścicieli przed przyznaniem się do błędów opiekuńczych.
 • Trudność ze znalezieniem odpowiednich słów/wyrażeń w komunikacji z klientem, w szczególności w sytuacjach trudnych – przyzwyczajenie do użytkowania języka medycznego,
 • Problematyczna komunikacja pomiędzy personelem pomocniczym, a klientem – nieznajomość konkretnego przypadku, brak informacji zapisanych w karcie pacjenta dostępnych dla całego personelu.

Aktualnie coraz więcej badań naukowych potwierdza, że lekarz weterynarii, który potrafi komunikować się z klientem, ma znacznie większe szanse powodzenia terapii oraz zwiększone prawdopodobieństwo bycia poleconym rodzinie i znajomym klienta. Do głównych potrzeb psychologicznych pacjentów, a w przypadku medycyny weterynaryjnej opiekunów należą, bycie:

 • zauważonym,
 • wysłuchanym,
 • zrozumianym,
 • docenionym.

Porozmawiajmy! – bezpłatna konsultacja

Czas trwania: 15-30 minut
Podczas rozmowy zapytamy o to, z czym borykasz się Ty lub Twój zespół. Dzięki temu dopasujemy do tych potrzeb tematykę, narzędzia oraz eksperta. 

  Naszą misją jest podnoszenie jakości życia zespołów weterynaryjnych.

  Adres

  Clinic Invest
  ul. Jarzębinowa 24
  11-034 Stawiguda

  Kontakt

  +48 787 071 953

  Vethink © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone