fbpx
Skip to content Skip to footer

Naucz się tego czego nie nauczyły cię studia!

Czego uczyłeś/aś się na studiach?

Mikrobiologii, biochemii, genetyki, epidemiologii, parazytologii, interny, chirurgii itd. Zdobyłeś/aś niezbędną wiedzę do wykonywania zawodu lekarza weterynarii, podjąłeś/jęłaś pracę i co się okazało? Prawdopodobnie zderzenie z opiekunami zwierząt pokazało ci, że w programie studiów zabrakło przedmiotów uczących umiejętności miękkich, komunikacji, radzenia sobie z trudnym klientem, presją i pracą w stresujących warunkach. Wielokrotnie komunikacja z klientem okazała się trudniejszym wyzwaniem niż diagnostyka i leczenie pacjenta. 

W przypadku prowadzenia własnego biznesu okazuje się, że poza pracą z pacjentami musisz również zajmować się administracją, zamówieniami i utrzymaniem odpowiedniej ilości sprzętu i leków, zarządzaniem zespołem, szkoleniami i rozwojem zawodowym, a nawet księgowością i tematami związanymi z marketingiem. Martwisz się o rentowność praktyki weterynaryjnej, a tu jeszcze dochodzi stres związany z wykonywaniem zawodu i odpowiedzialnością za ratowanie życia. 

Czy studia Cię na to przygotowały? Raczej nie, więc chcąc utrzymać poziom satysfakcji z wykonywania swojej pracy, musisz w swoim zakresie popracować nad kompetencjami miękkimi jak: komunikacja, zarządzanie stresem, pewność siebie, przekazywanie informacji, zarządzanie zespołem, współpraca w zespole, itd. 

lekarz wet. z psem na rękach

Po co inwestować czas i pieniądze w kompetencje miękkie?

Lekarz weterynarii powinien rozwijać swoje umiejętności interpersonalne między innymi po to, aby lepiej radzić sobie z emocjami opiekunów zwierząt, skutecznie podtrzymywać ich motywację do dalszego leczenia, ale także sprawnie prowadzić rozmowy na tzw. trudne tematy. Klienci przychodzą do gabinetu zazwyczaj zaniepokojeni o zdrowie swojego pupila, noszą w sobie różne przekonania, obawy, mają rozmaite doświadczenia z przeszłości, co przekłada się na ich reakcje. Jedni zadają lekarzowi mnóstwo pytań, inni negują ceny usług, jeszcze inni podważają decyzje i kompetencje lekarza. 

Poznaj siebie

Prawdopodobnie wybrałeś/aś zawód lekarza weterynarii z miłości i potrzeby niesienia pomocy zwierzętom, a okazuje się, że w tej pracy jest też potrzebna umiejętność komunikacji, pracy w zespole i obsługi klienta.  Dlatego tak ważna jest samoświadomość, by móc zacząć pracę nad obszarami takimi jak relacje, poczucie własnej wartości, zarządzanie stresem, itd

Odpowiedz sobie na poniższe pytania i zastanów się czy było tak od początku Twojej praktyki, czy zmieniło się to w pewnym momencie oraz czy wiesz z czego to wynika?:

  • Czy czujesz irytację z powodu zadawanych pytań przez klientów?
  • Czy cierpisz na bezsenność, brak satysfakcji z pracy lub towarzyszy Ci chroniczne zmęczenie?
  • Czy czujesz się niekomfortowo rozmawiając o finansach lub stanie zdrowia pacjenta?
  • Czy boisz się konfrontacji z Klientami?
  • Czy bardziej koncentrujesz się na potrzebach innych, niż swoich?
  • Czy irytuje Ciebie konieczność konsultowania i ustalania różnych kwestii w zespole?
  • Czy zgadzasz się na rzeczy, na które nie masz ochoty albo siły?
  • Czy czujesz paniczny strach przed popełnieniem błędu?
  • Czy masz któryś z następujących objawów somatycznych: migreny, bóle brzucha, biegunki, zawroty głowy, świąd skóry, dreszcze, zaburzenia funkcji seksualnych, zmiany cyklu miesiączkowego, nudności, zaparcia, kolki, zespół niespokojnych nóg, zaburzenia widzenia, wzrosty ciśnienia tętniczego krwi (zwłaszcza nagłe), jadłowstręt, utrata masy ciała?
  • Czy zauważyłeś/aś u siebie w ostatnim czasie: obniżony nastrój, bezsenność, trudności z koncentracją i zapamiętywaniem, ataki paniki, poczucie bezradności, działania kompulsywne (np. objadanie się)?
  • Czy szukasz uznania u innych, brak ci dobrej samooceny i pewności siebie?
  • Czy za mało odpoczywasz, co powoduje dodatkowy stres?
  • Czy boisz się otwarcia na nowe rzeczy i możliwości?

Porozmawiajmy! – bezpłatna konsultacja

Czas trwania: 15-30 minut
Podczas rozmowy zapytamy o to, z czym borykasz się Ty lub Twój zespół. Dzięki temu dopasujemy do tych potrzeb tematykę, narzędzia oraz eksperta. 

    Naszą misją jest podnoszenie jakości życia zespołów weterynaryjnych.

    Adres

    Clinic Invest
    ul. Jarzębinowa 24
    11-034 Stawiguda

    Kontakt

    +48 787 071 953

    Vethink © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone