fbpx
Skip to content Skip to footer

Zmęczenie Współczuciem w branży weterynaryjnej

Czym objawia się zmęczenie współczuciem?

Ważne jest zrozumienie, że zmęczenie współczuciem to realne zjawisko, które może negatywnie wpływać na Twoje zdrowie psychiczne i emocjonalne, ale również na Twoich kolegów, czy współpracowników. Może ono dotknąć każdego niezależnie od wieku, stażu pracy, czy płci. Objawy mogą obejmować uczucia: wypalenia, chronicznego zmęczenia, irytacji, obniżonego zaangażowania w pracę oraz depresji czy lęku.

Przyjrzyjmy się razem objawom, które mogą świadczyć o występowaniu tego zjawiska. Odpowiedź sobie na pytania:
  • Wypalenie zawodowe: W wypadku zmęczenia współczuciem możesz doświadczać wypalenia zawodowego, które manifestuje się jako chroniczne uczucie zmęczenia i braku motywacji do wykonywania obowiązków zawodowych. Czy pojawia się u Ciebie uczucie apatii i braku satysfakcji z pracy, która wcześniej dawała Ci radość?
  • Emocjonalne wyczerpanie: Możesz doświadczać silnych emocji, takich jak smutek, złość, czy frustracja, szczególnie w sytuacjach trudnych, np. podczas eutanazji pacjenta lub w czasie diagnozowania poważnych chorób. Czy towarzyszące temu uczucie wyczerpania emocjonalnego sprawia, że czujesz się gorzej pod kątem samopoczucia psychicznego?
  • Empatyczne przewrażliwienie: Często musisz współczuć opiekunom zwierząt w trudnych sytuacjach, co może prowadzić do przewrażliwienia emocjonalnego. Masz wrażenie, że zaczynasz przejmować się problemami klientów bardziej, niż to jest konieczne, przez co czujesz się gorzej nawet, gdy jesteś już poza gabinetem?
  • Izolacja społeczna: Masz wrażenie, ze coraz częściej izolujesz się społecznie, interakcja z innymi ludźmi jest dla Ciebie bardzo męcząca, chcesz uniknąć dodatkowego stresu i obciążenia emocjonalnego z niej wynikającego, choć do tej pory takie kontakty nie sprawiały Ci większych problemów? Czujesz się się wyczerpana/-y po pracy i nie masz energii na towarzyskie spotkania czy działania poza pracą?
  • Problemy zdrowotne: Zauważyłeś/-aś u siebie nasilające się: bezsenność, bóle głowy, zaburzenia trawienne czy obniżoną odporność?
  • Brak empatii wobec innych ludzi, w tym klientów: Dotyczy to głównie skrajnych przypadków zmęczenia współczuciem. Masz wrażenie, że straciłaś/-eś zainteresowanie problemami innych osób i stałeś/-aś się mniej współczujący/-a, co zaczęło negatywnie wpłynąć na Twoje relacje z klientami i współpracownikami oraz na jakość świadczonych przez Ciebie usług?

Porozmawiajmy! – bezpłatna konsultacja

Czas trwania: 15-30 minut
Podczas rozmowy zapytamy o to, z czym borykasz się Ty lub Twój zespół. Dzięki temu dopasujemy do tych potrzeb tematykę, narzędzia oraz eksperta. 

    Naszą misją jest podnoszenie jakości życia zespołów weterynaryjnych.

    Adres

    Clinic Invest
    ul. Jarzębinowa 24
    11-034 Stawiguda

    Kontakt

    +48 787 071 953

    Vethink © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone