Zgodnie z definicją: Mentor, to człowiek, który swą pracą pomaga innym zrealizować swój potencjał*. Poszukiwanie mentorów, mimo że wydaje się być modnym tematem ostatnich lat, tak naprawdę ma miejsce już od starożytności. W rozmowach studentów ostatnich lat oraz absolwentów poszukujących oraz zatrudnionych w pierwszych pracach często pojawia się temat potrzeby współpracy oraz nauki od bardziej doświadczonych przedstawicieli zawodu.
Wynika to między innymi z faktu, że jak powszechnie wiadomo, studia weterynaryjne nie przygotowują do praktycznego aspektu wykonywania pracy. Czas potrzebny na naukę umiejętności klinicznych przeznaczony jest na dogłębne analizy teoretycznych zjawisk, a nauka ,,od szczegółu do ogółu’’ powoduje zatarcie świadomości na temat tego, od czego należy rozpocząć diagnostykę i leczenie, jakie są najczęstsze przyczyny problemów, z którymi przychodzą opiekunowie.
W jakich sytuacjach przydaje się wsparcie mentora?
Nieoceniające wsparcie merytoryczne, polegające na odpowiedzi na pojawiające się pytania i pomoc w diagnostyce oraz doborze odpowiedniego leczenia jest jedną z najważniejszych cech mentora wskazywaną przez młodych lekarzy. Kolejno wymieniana jest pomoc w wyborze przydatnych w pracy narzędzi, aplikacji, książek czy artykułów, ale też nauka odpowiedniej wyceny swoich usług, zwłaszcza w przypadku braku ujednoliconego cennika, z którym wciąż można spotkać się w niektórych zakładach leczniczych.
Istnieje również silna potrzeba wsparcia mentorskiego w przygotowaniu do codziennych, aczkolwiek trudnych sytuacji klinicznych takich jak:
- dobór odpowiedniego momentu uświadomienia opiekuna, iż dalsze leczenie nie jest już korzystne dla zwierzęcia,
- przygotowanie opiekuna do pożegnania z pupilem,
- asertywne poinformowanie o odmowie przeprowadzenia danych procedur ze względu na dobro pacjenta, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania choroby lub własne bezpieczeństwo lekarza, co zdarza się w przypadku agresywnych zwierząt.
Wymienione powyżej kwestie dotyczące umiejętności pracy w klinice nie są możliwe do nauczenia się z książek, wymagają one lat doświadczenia i praktyki, stąd też wskazywane są najczęściej jako główne kwestie poruszane z mentorami.