fbpx
Skip to content Skip to footer

Przewodnik, wyrocznia czy towarzysz, czyli mentor w weterynarii – czego poszukują lekarki i lekarze wkraczający aktualnie na rynek pracy

Zgodnie z definicją: Mentor, to człowiek, który swą pracą pomaga innym zrealizować swój potencjał*. Poszukiwanie mentorów, mimo że wydaje się być modnym tematem ostatnich lat, tak naprawdę ma miejsce już od starożytności. W rozmowach studentów ostatnich lat oraz absolwentów poszukujących oraz zatrudnionych w pierwszych pracach często pojawia się temat potrzeby współpracy oraz nauki od bardziej doświadczonych przedstawicieli zawodu.

Wynika to między innymi z faktu, że jak powszechnie wiadomo, studia weterynaryjne nie przygotowują do praktycznego aspektu wykonywania pracy. Czas potrzebny na naukę umiejętności klinicznych przeznaczony jest na dogłębne analizy teoretycznych zjawisk, a nauka ,,od szczegółu do ogółu’’ powoduje zatarcie świadomości na temat tego, od czego należy rozpocząć diagnostykę i leczenie, jakie są najczęstsze przyczyny problemów, z którymi przychodzą opiekunowie.

W jakich sytuacjach przydaje się wsparcie mentora?

Nieoceniające wsparcie merytoryczne, polegające na odpowiedzi na pojawiające się pytania i pomoc w diagnostyce oraz doborze odpowiedniego leczenia jest jedną z najważniejszych cech mentora wskazywaną przez młodych lekarzy. Kolejno wymieniana jest pomoc w wyborze przydatnych w pracy narzędzi, aplikacji, książek czy artykułów, ale też nauka odpowiedniej wyceny swoich usług, zwłaszcza w przypadku braku ujednoliconego cennika, z którym wciąż można spotkać się w niektórych zakładach leczniczych.


Istnieje również silna potrzeba wsparcia mentorskiego w przygotowaniu do codziennych, aczkolwiek trudnych sytuacji klinicznych takich jak:

  •  dobór odpowiedniego momentu uświadomienia opiekuna, iż dalsze leczenie nie jest już korzystne dla zwierzęcia,
  • przygotowanie opiekuna do pożegnania z pupilem,
  • asertywne poinformowanie o odmowie przeprowadzenia danych procedur ze względu na dobro pacjenta, biorąc pod uwagę stopień zaawansowania choroby lub własne bezpieczeństwo lekarza, co zdarza się w przypadku agresywnych zwierząt.

Wymienione powyżej kwestie dotyczące umiejętności pracy w klinice nie są możliwe do nauczenia się z książek, wymagają one lat doświadczenia i praktyki, stąd też wskazywane są najczęściej jako główne kwestie poruszane z mentorami.

Porozmawiajmy! – bezpłatna konsultacja

Czas trwania: 15-30 minut
Podczas rozmowy zapytamy o to, z czym borykasz się Ty lub Twój zespół. Dzięki temu dopasujemy do tych potrzeb tematykę, narzędzia oraz eksperta. 

    Naszą misją jest podnoszenie jakości życia zespołów weterynaryjnych.

    Adres

    Clinic Invest
    ul. Jarzębinowa 24
    11-034 Stawiguda

    Kontakt

    +48 787 071 953

    Vethink © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone