fbpx
Skip to content Skip to footer

Przewodnik, wyrocznia czy towarzysz, czyli mentor w weterynarii – czego poszukują lekarki i lekarze wkraczający aktualnie na rynek pracy

Mentor jako wsparcie w budowaniu pewności siebie w gabinecie i sieci

Mentorzy wskazywani są również jako eksperci niezwykle istotni w nauce sprawnego poruszania się w świecie cyfrowym, który przenika coraz bardziej nie tylko nasz czas wolny, ale także strefę zawodową. Zdarza się, że przewaga w zastosowaniu nowinek technicznych oraz pozytywna opinia w Google decyduje o wyborze danej placówki przez klientów. Są to dodatkowe obszary działalności, o które jeszcze kilkanaście lat temu nie trzeba było zabiegać budując swoją markę, a aktualnie coraz częściej stanowią o jakości danej placówki w oczach klientów.

W świecie weterynarii Internet stanowi potężne narzędzie popularyzacji wiedzy, marketingu oraz budowania własnej marki. Z drugiej strony może być powodem problemów wizerunkowych, źródłem stresu oraz przyczyną utraty klientów.

Podczas pracy większość aktywnych zawodowo osób funkcjonujących w sektorze usług, do których zalicza się weterynaria, w pewnym momencie spotyka się z klientami niezadowolonymi z otrzymanej usługi. Każdemu zdarza się popełnić błąd, obecnie jednak niezadowoleni klienci mają szansę często anonimowo okazać swoją złość i irytację związaną z niepowodzeniem leczenia, odmową wykonania danej procedury lub podania leków przez lekarza.

Osoby takie, często pod wpływem negatywnych emocji mogą w łatwy i szybki sposób dać im upust w rzeczywistości internetowej, komentując daną wizytę w bardzo negatywny sposób, czasem pomijając część faktów, stosując kłamstwo i pomówienia w celu negatywnego nastawienia potencjalnych klientów przeciwko danej osobie.

Istnieje wiele form pogarszania reputacji danego lekarza lub zakładu leczniczo-weterynaryjnego w sieci, rozpoczynając od najprostszych – wystawienia jednej gwiazdki w Google i napisania nieżyczliwego komentarza poprzez odpłatne lub nie, zorganizowane grupy masowo obniżające oceny i krytykujące, często zupełnie niesprawiedliwie, na wszystkich profilach danego lekarza lub całą placówkę.

Są to sytuacje, na które większość osób nie była przygotowywana w szkole, ani na studiach, mogące być źródłem ogromnego stresu oraz strat finansowych, czego świadoma jest coraz liczniejsza grupa lekarek oraz lekarzy weterynarii. Wiedza na temat tego zagrożenia to jednak tylko pierwszy krok. Nauka sprawnego postępowania w przypadku pomówień lub stosowania wobec nas nieuczciwych praktyk jest niezwykle cenną wiedzą, którą jednak trudno zdobyć z ogólnodostępnych źródeł. W tej sytuacji mentor, rozumiany jako osoba lub osoby mogące pomóc sprawnie radzić sobie z tego typu sytuacjami, jest nieocenioną pomocą doradczą oraz wsparciem w budowaniu swojego wizerunku.

Warto pamiętać, że osoby takiej niekoniecznie należy szukać wyłącznie w środowisku weterynaryjnym. Umiejętności miękkie są równie ważne jak wiedza fachowa, obie te sfery przenikają się w codziennej praktyce każdego lekarza, zarówno w relacjach z innymi pracownikami, jak i klientami.

Kultura, w której żyjemy, ma skłonność do mitologizacji oraz idealizacji osób osiągających sukcesy w danej dziedzinie. Należy jednak pamiętać, że poszukiwania tej jednej idealnej osoby, od której możliwa jest nauka wszystkich wzorców są zazwyczaj skazane na porażkę. Osoby wybitne w danej dziedzinie same uczą się od innych odpowiedniego działania w innych sferach i jest to naturalne. Podczas życia zmieniają się potrzeby i doświadczenia każdego człowieka, stąd też mogą zmieniać się dziedziny wiedzy potrzebnej nam w danym momencie, a wraz z nimi mentorzy.

Często wyjście ze swojej bańki informacyjnej i otwarcie się na wiedzę specjalistów innych dziedzin może przynieść nieoczekiwane korzyści w innych sferach życia. Przykładem może być budowanie świadomości finansowej, zdobywanie informacji na temat zarządzania kapitałem oraz znajomość prawa. Wiedza ta umożliwia świadome planowanie emerytury, wybór odpowiednich ubezpieczeń oraz świadome decydowanie o ilości i formie pracy, w tym typie umowy, na którą się decydujemy, co może finalnie zwiększyć nie tylko dochody danej osoby, ale też poziom ogólnej satysfakcji i bezpieczeństwa w życiu.

Ogólna znajomość psychologii jest również kwestią coraz częściej określaną jako ,,ważna’’ podczas rozmów z młodymi lekarzami. Zwiększa się ilość osób uczęszczających na kursy oraz studia podyplomowe w tym zakresie, jako że umiejętność odpowiedniego podejścia emocjonalnego do klienta oraz radzenie sobie z ich i własnymi emocjami odbija się bezpośrednio zarówno na dobrostanie lekarzy, jak i satysfakcji z wizyty klientów. Lekarze chcą wiedzieć jak rozmawiać z klientami, kiedy czynnikami blokującymi sprawną terapię są aspekty finansowe lub podejście opiekuna oraz jak łączyć profesjonalizm z empatią i współodczuwaniem, ale też pozostać asertywnym.

Jak ograniczyć zabieranie pracy do domu i radzić sobie z obciążeniem psychicznym wykonywanej pracy, szczególnie w przypadku trudnych eutanazji. Wiele osób na początku drogi zawodowej ma również problem, kiedy u opiekuna pojawia się: irytacja, złość, panika, silny płacz lub agresja. Osiągnięcie umiejętności przeprowadzania wizyt, którym towarzyszą duże emocje zajmuje często lata i jest to zdecydowanie pole, w którym mentor może być dużym wsparciem.

Porozmawiajmy! – bezpłatna konsultacja

Czas trwania: 15-30 minut
Podczas rozmowy zapytamy o to, z czym borykasz się Ty lub Twój zespół. Dzięki temu dopasujemy do tych potrzeb tematykę, narzędzia oraz eksperta. 

    Naszą misją jest podnoszenie jakości życia zespołów weterynaryjnych.

    Adres

    Clinic Invest
    ul. Jarzębinowa 24
    11-034 Stawiguda

    Kontakt

    +48 787 071 953

    Vethink © 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone