Zespół weterynaryjny to…
Lekarz, pielęgniarka, technik, personel administracyjny, zewnętrzni eksperci to spora grupa ludzi, którzy spotykają się we wspólnej przestrzeni gabinetu weterynaryjnego, gdzie spędzają razem dyżury, a komunikacja staje się ich naturalnym narzędziem do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem. To oczywiste, że wspólne wartości i cele sprzyjają tworzeniu atmosfery zaufania, co z kolei ma wpływ na jakość naszej pracy, ale w rzeczywistości ludzie są różni i właśnie w tym tkwi potencjał, że wcale nie muszą być tacy sami, aby się dogadać.
Pójdźmy o krok dalej, pokusimy się tutaj o twierdzenie, że różnorodność w zespole jest kluczowa dla jego sukcesu. Ważne jest, aby doceniać i wykorzystywać różnice między ludźmi jako atut, który może prowadzić do lepszych rezultatów i większej satysfakcji ze wspólnej pracy. Tworzenie zespołu w gabinetach weterynaryjnych to nie tylko wybór pracowników, ale również budowanie wspólnej kultury organizacyjnej opartej na zaangażowaniu w leczenie zwierząt i dobrostan pacjentów. Co warto podkreślić sposób podejścia do tego tematu wpływa nie tylko na atmosferę w miejscu pracy, ale także na jakość świadczonych usług. Co w tym ujęciu, tak właściwie Tworzy zespół?
Czy zespół to zawsze wspólne wartości i cele?
Tworzenie zespołu to skomplikowana kwestia, na jednym polu spotykają się ludzie o różnych doświadczeniach, poglądach, długości stażu, potrzebach. Patrząc z tej perspektywy zespół tworzy się tam, gdzie zaczynamy definiować wspólne wartości i cele. O ile z założenia dzielenie podobnych przekonań na polu zawodowym dotyczących etyki, szacunku do zwierząt i zaangażowania w świadczenie wysokiej jakości opieki weterynaryjnej jest słusznym torem myślenia, o tyle w zespole zawsze mogą występować różnice zdań, konflikty czy napięcia. Ważne jest umiejętne zarządzanie tymi sytuacjami poprzez otwartą komunikację, empatię i skuteczne rozwiązywanie problemów.
Pamiętajmy, że nasze cele i wartości mogą się zmieniać w miarę postępu pracy, a zdolność zespołu do dostosowania się do nowych warunków może być kluczowa dla sukcesu oraz prowadzić do lepszych rozwiązań problemów, pomagając w podejmowaniu bardziej przemyślanych decyzji. Jest to łatwiejsze do osiągnięcia w grupie, którą łączą odmienne doświadczenia i znajomość różnych modeli pracy zespołowej, co podkreśla się poprzez różnorodność i elastyczność w kształtowaniu relacji między członkami zespołu. Umiejętność pracy w takiej grupie ludzi otwiera na nas na różne spojrzenia na tematykę współpracy Znakomicie widoczne jest to na bazie współpracy mentorów i mentee, gdzie różnica doświadczeń, posiadanej wiedzy, często także pokoleń, może otworzyć nas na zupełnie nową perspektywę, nowe kierunki myślenia, czy odświeżyć nasze nieco skostniałe przekonania.